“Dziewczyna z pociągu” -hit czy kit?

IMG_20170516_093724_056Właśnie skończyłam czytać książkę “Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins i zastanawiam się, czy mi się ta książka podobała. Miałam ostatnio przerwę w czytaniu, przynajmniej beletrystyki i przerwałam ten impas tą książką…

  W książce pokazane są trzy kobiety, które w pewien sposób okazuje się są ze sobą związane. Rachel rozwiedziona kobieta, która nie radząc sobie z problemami ucieka w alkohol, zaniedbując się fizycznie i psychicznie. Nie potrafi sobie poradzić z faktem, że mąż ją zdradził i postanowił sobie ułożyć życie z nową żoną. Wciąż do niego pisze, nachodzi go i jego żonę, mieszkających w ich dawnym domu w Witney. Drugą kobietą jest Megan, zagubiona piękna kobieta, która stara się odnaleźć po traumatycznych przeżyciach. Żyje ona w domu przy torach w Witney ze swoim mężem. Kolejną kobietą jest Anna, druga żona Toma, byłego męża Rachel. Anna to szczęśliwa mama, piękna kobieta, żyjąca w udanym związku małżeńskim. Wszystko byłoby w jej życiu idealne, gdyby nie kłopoty z Rachel.

Rachel jeżdżąc do pracy wygląda przez okno, patrzy na domy i ludzi w nich mieszkających. W ten sposób dostrzega Megan i jej męża Scotta, nie znając ich imion nazywa ich Jess i Jasson. Dzień po dniu patrzy, jak przytulają się i okazują sobie uczucia. Wierzy, że jest to przykład idealnego małżeństwa. Marzy, że kiedyś i jej uda się spotkać kogoś z kim byłaby tak szczęśliwa. Stawia ich sobie za wzór. Jednak pewnego dnia przejeżdżając pociągiem dostrzega, że Jess tuli się i całuje z innym mężczyzną. Doprowadza ją to na skraj rozpaczy. Postanawia pojechać do Witney i porozmawiać z byłym mężem, a może nawet wygarnąć Jess- Megan, mimo że nie znają się. Jednak dzień później budzi się cała poturbowana w mieszkaniu z wielkim kacem i nic nie pamiętając z poprzedniego wieczoru. Kilka dni później dowiaduje się, że Megan zniknęła tego wieczoru. I szuka jej policja. Postanawia dowiedzieć się więcej. Jednak to komplikuje jej już dość trudną sytuację. Zaczyna szukać prawdy dotyczącej tamtego wieczoru. Czy dowie się co się wydarzyło? Czy Megan się odnajdzie? Jaką rolę odegrała w tej sprawie.

Przez dużą część książki nasza główna bohaterka Rachel zamęcza nas swoim pijaństwem, niechlujnością i brakiem jakiegokolwiek pomysłu na życie. W zasadzie okazuje się być z każdą stroną na coraz większym dnie. Jak się okazuje prawie wszyscy bohaterowie tej książki mają kłopoty z psychiką. Każdy ma problemy i kompleksy, z którymi sobie nie radzi. I gdybym miała wyciągać wnioski dotyczące współczesnych ludzi na podstawie tej książki, to byłby to upadek ludzkości i wartości. W zasadzie większość opinii innych osób na temat Rachel w tej książce były obraźliwe. Cały czas między wierszami wyczuwało się, że zasługiwała na to zło, które ją spotkało bo była gruba i słaba psychicznie. Czułam, że każdy kto się z nią stykał ją oceniał, litował się nad nią lub gardził. Reszta bohaterów była “piękna” i społecznie pożądana, ale kiedy odkrywały się kolejne fakty okazywało się, że piękne oblicze może skrywać jeszcze większą zgniliznę i zło.

Sama nie wiem czy polecać tę książkę. Z jednej strony przeczytałam ją w trzy dni z drugiej chwilami naprawdę “wymiękałam”. Jednak wczoraj ukazała się nowa książka autorki “Zapisane w wodzie”, planuję ją zakupić z zamiarem przeczytania…

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge