Historia, która mnie wzruszyła “Dżok. Legenda o psiej wierności” Barbara Gawryluk

Dżok.Legenda o psiej wierności Barbara GawrylukKolejną książeczką Barbary Gawryluk, którą postanowiłam przeczytać mojej córce była “Dżok. Legenda o psiej wierności”. Nie wczytując się w opisy na tyłach książki, z pełnią optymizmu, zabrałam się za czytanie książki. Przeczytałam, jak Dżok trafił do swojego nowego pana Nikodema ze schroniska, już jako dorosły pies. Jak wywiązała się między nimi przyjaźń i uczucie. Pies ten okazał się bardzo mądrym i dobrym zwierzakiem, dzięki tej jego czujności w porę wyprowadzono mieszkańców podpalonej kamienicy. I doszłam do fragmentu, kiedy to pan Nikodem zasłabł i zabrało go pogotowie. Pozostawiając psa na ulicy, na ruchliwym rondzie, zagubionego i zdezorientowanego. Jak tenże pies przez długi czas, wiernie czekał na swojego pana, który nigdy po niego nie wrócił… i jak utracił zaufanie do ludzi. Aby znów odnaleźć przyjaciela w pani Marii.

Dżok czekający na pana, netKiedy czytałam raz po raz łykałam łzy wzruszenia i zastanawiałam się, jak zniesie taką porcję smutków, moja córka. Biłam się z myślami, że nie sprawdziłam po co sięgam. Zamiast spokojnego relaksującego tekstu, zafundowałam jej na sen, porcję trudnych przemyśleń. Wytłumaczyłam, że ludzie umierają, że tak się zdarza, jednak sama czułam smutek. Książka nie zakończyła się happy endem, choć po wstępie, na to liczyłam. Poznałyśmy jednak prawdziwą historię o wiernym przyjacielu- psie, która wydarzyła się nie tak dawno, bo w 1990-91 roku w Krakowie.

Pomnik Dżoka, netPo przeczytaniu książki pokazałam córce zdjęcie pomnika “Dżoka”. Pomnik został postawiony w Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim. Powiedziałam jej, że na pewno przechodziłyśmy koło niego podczas naszego wyjazdu do Krakowa 3 lata temu. Myślę, że ona lepiej zniosła tę opowieść niż ja. Podczas czytania wciąż drgał mi głos i musiałam przerywać czytanie, aby dojść do siebie.

Polecam przeczytanie tej książki dojrzałemu dziecku, które potrafi zrozumieć, że życie to nie zawsze bajka.

Dorota

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge