Hygge

hyggeCzy zastanawialiście się co sprawia wam przyjemność? Kiedy, w jakich momentach osiągacie swój stan równowagi, a nawet poczucia szczęścia? Ostatnio dużo mówi się o podejściu do życia Duńczyków, o ich magicznym “hygge”. W księgarniach pojawiły się książki opisujące to niejednoznaczne dla nas słowo.

Hygge to słowo, które nie istnieje w języku polskim. Nie jest to poczucie szczęścia, choć ma z nim wiele wspólnego. To raczej poszukiwanie równowagi w życiu prywatnym i zawodowym dające szansę na rozwijanie takich aspektów życia, które sprawiają nam przyjemność. To sztuka otaczania się sytuacjami i rzeczami, które sprawiają, że jest nam dobrze. Wynajdywanie swoich szczęśliwych momentów, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i dążenie, aby takich chwil było jak najwięcej. W moim odbiorze to coś naprawdę dobrego dla naszego ducha i w konsekwencji ciała. W świecie, w którym pęd zabija jakość życia. Kiedy otaczające nas wygody i dobra konsumpcyjne nie sprawiają nam radości, a ludzie są coraz bardziej nieszczęśliwi jest to sztuka powrotu do źródeł. To dobry powód, aby się zatrzymać i zadać sobie pytania, co sprawia mi radość, kiedy jestem szczęśliwy i co mogę zrobić, aby to osiągnąć.

Powstało ostatnio, kilka publikacji na ten temat między innymi “Hygge. Duńska sztuka szczęścia” M.Soderberg, ” Hygge. Klucz do szczęścia” Wiking Meik  To słowo stało się obecnie bardzo popularne.Pytanie czy potrafimy z tego wyciągnąć wnioski dla siebie.

Od początku listopada mój świat zwariował. Biegnę i nie mogę się zatrzymać. Stop chciałabym krzyknąć i obowiązki mi nie pozwalają. Jednak szukam w sobie odpowiedzi na te pytania. I kiedy czuję, że coś sprawia mi przyjemność, a nawet czuję się szczęśliwa notuję to w swojej głowie pod hasłem: “do powtórki”, “do rozwinięcia”.

Co sprawia mi radość? Uwielbiam dobry film z kieliszkiem wina na kanapie, dobrą książkę,  moje momenty samotności, bo jest ich mało, moje imprezy i spotkania z przyjaciółmi, kawki z przyjaciółkami, kiedy możemy powiedzieć o wiele za dużo. Jako matka momenty, kiedy mogę wtulić się w moje dzieci. To tylko momenty, które należy odnajdywać, celebrować i ich szukać, aby jakość życia poszła w górę.

Życzę wszystkim aby odnaleźli swoje hygge. Wielu szczęśliwych momentów i poczucia wewnętrznej równowagi.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge