Lepiej głaskać z włosem niż pod włos- prasówka

Jakiś czas temu przeczytałam naprawdę interesujący artykuł w Twoim Stylu. Znalazłam go w styczniowym numerze – ” Proszę Głaskać” Jagny Kaczanowskiej. W artykule  autorka rozmawia z Miłoszem Brzezińskim, autorem książki ” Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji”.

Zastanawialiście się w jakiej kondycji jest wasz związek? Jak zachowujecie się w relacji z innymi ludźmi? Dzięki temu artykułowi można wpaść w zadumę nad sobą. Jakim jestem człowiekiem? Często się nad tym zastanawiam.

Z zainteresowaniem przeczytałam o koncepcji filiżanki pełnej czekolady, do której dolewam komuś czekolady, jeśli zrobię lub powiem coś miłego wobec niego. Jednak działa to również w drugą stronę. Jeśli ktoś robi lub mówi coś pozytywnego w moją stronę to moja filiżanka wypełnia się po brzegi. Buduje się w ten sposób relację opartą na wzajemnym dolewaniu i czerpaniu z tego wzajemnych korzyści. Niekorzystną sytuacją jest taka, kiedy ktoś czerpie z czyjejś filiżanki aż dotrze dna. Autor książki stwierdza iż ważnym jest, aby mówić sobie wzajemnie pozytywne rzeczy: komplementy czy pochwały, jednak tylko w sytuacjach uzasadnionych. Tak aby nie popaść w przesadę. Zaskoczyło mnie, że na podstawie tego typu komunikatów można ocenić sytuację w związku. Okazuje się, że w związkach, w których na pięć komunikatów trzy są negatywne można stwierdzić, że związek przeżywa poważny kryzys. To dość niepokojące, bo wbrew pozorom trudno jest zachować tę proporcję, kiedy mija fala pierwszego zauroczenia w związku, a szczególnie, kiedy pojawia się proza życia codziennego.

Muszę przyznać, że tak się zainteresowałam tematem, że kupiłam książkę i właśnie ją czytam. Jestem nią zafascynowana, bo pokazuje wiele zależności o których nie miałam pojęcia, a wszystko jest poparte badaniami i analizami. Będę się z pewnością dzieliła kolejnymi ciekawostkami, które zwrócą moją uwagę podczas czytania.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge