Mózg Kennedy’ego Henning Mankell książka z przesłaniem

Henning Mankell "mMzg Kennedy'ego", netWłaśnie skończyłam czytać książkę Henninga Mankella “Mózg Kennedy’ego”. Moje przemyślenia dotyczące książki zmieniały się wraz z upływem stron. Książka opowiada historię kobiety, która poszukuje prawdy o śmierci syna. Louise Cantor, archeolożka, znalazła swojego syna w jego miszkaniu martwego, wracając z wykopalisk w Grecji. Louise nie mogąc pogodzić się z jego śmiercią, zaczyna poszukiwać przyczyny jego śmierci. Policja stwierdza, że była to śmierć samobójcza i odmawia poszukiwań innych powodów, choć matka chłopaka dopatruje się pewnych niejasności w sposobie, jaki zmarł. W wyniku własnego śledztwa, kobieta dowiaduje się, że jej syn miał drugie życie i mieszkanie w Barcelonie,  o którym nie miała pojęcia. Jej dlasze poszukiwania zawiodły ją do Afryki, do Mozambiku. Tam poznaje ludzi, z którymi jej syn się stykał. Poznaje także jego tajemnice, okazuje się, że jej syn wpadł na trop potwornych okrucieństw dokonywanych na afrykanach.

Wciąż zastanawiam się, co czuję po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony brak konwencjonalnej dla szwedzkich kryminałów, postaci detektywa, poszukującego rozwiązania zagadki, z drugiej strony dziwny rytm książki.  I to oczekiwanie na nagły zwrot akcji. Nie ma też typowego happy endu. Raczej wrażenie, że główna bohaterka wciąż powstaje , jak feniks z popiołów.

Był moment, kiedy zwątpiłam i zajżałam na ostatnią stronę, aby się rozczarować. Póżniej jednak czytałam dalej, poszukując odpowiedzi, co też autor, chce nam przekazać w tej książce. Dziś wiem, że książka mi się podobała. Lubię od czasu do czasu dać się zaskoczyć. A może naawet dać sobie pożywkę dla rozmyślań. Polecam tę książkę dla osób dla których dobre zakończenie nie jest konieczne, a ich umysł otwarty jest na trudne tematy.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge