“Najdłuższa noc” książka, ktora wciąga

Ostatnio postanowiłam przeczytać dość głośną książkę ” Najdłuższa Noc” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza na podstawie której powstał serial Belle Epoque. Po książkę sięgałam z dużą rezerwą, mimo iż miałam okazję obejrzeć jeden odcinek serialu. O ile film mi się spodobał. Spodziewałam się, że książka osadzona w realiach początku XX wieku mnie nie zaciekawi. Z natury lubię książki współczesne i omijam szerokim łukiem półki z książkami kostiumowymi.Dziś po przeczytaniu książki mam ochotę poznać kolejne przygody głównego bohatera Jana Edigeya-Koryckiego.

   W Krakowie zostają znalezione zwłoki uduszonej kobiety.W tym czasie Jan Edigey tułał się po świecie, pracując jako oficer na statku kapitana Burna. Jego ucieczka w świat była podyktowana wiadomością o śmierci ukochanej Konstancji, z którą z racji pozycji społecznej i tak nie mógł być. Spowodowało to załamanie i porzucenie dotychczasowego życia, oddanie się hulankom i degeneracji. Wspomogła go wtedy poznana w barze prostytutka, która zaopiekowała się nim i ofiarowała swoją przyjaźń. Niespodziewanie Jan otrzymuje depeszę o śmierci matki.

  Kiedy po długich miesiącach Jan dowiaduje się o śmierci matki, postanawia wrócić i znaleźć zabójcę. Kiedy wraca do Krakowa okazuje się, że jego ukochana Konstancja żyje. A wieść o jej śmierci była tylko intrygą. Jednak okazuje się ona osobą kompletnie bezwartościową, skoncentrowaną na zabawie, luksusie i przyjemnościach. Jednak po powrocie Jan nawiązuje z dawna porzuconą przyjaźń z rodzeństwem Weroniką i Henrykiem Skarżyńskimi, którzy pracują w laboratorium kryminalnym w krakowskiej policji. Kiedy Skarżyńscy wraz Janem odnajdują kolejne tropy zagadkowych zabójstw, okazuje się, że śmierć matki Jana była początkiem zabójstw, które okazały się dziełem seryjnego mordercy. Ich pracę utrudnia komisarz Rudolf Jelinek, który jest postacią wręcz karykaturalną. Po wielu perypetiach wydaje się, że zagadka zostaje rozwiązana, jednak na sam koniec autorzy zostawiają element zaskoczenia,  zasiewają nutkę niedosytu i pragnienie poznania dalszych losów głównych bohaterów.

   Polecam tę książkę każdemu, kto lubi zagadki i pewien zalążek mistycyzmu. Ta książka urzekła mnie. Bardzo łatwo się ją czyta, wciąga już od pierwszych stron. Dlatego panowie autorzy czekam na kolejne tytuły z serii…

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge