Opowieści o niewidzialnym Eric- Emmanuel Schmitt

Opowiadania o niewidzialnym, fot: Dorota/pisanienakolanie.plOstatnio bardzo mnie wciągnęły opowiadania pisane przez Erica-Emmanuela Schmitta. Jedną z ostatnich jego książek, które przeczytałam był zbiór trzech opowiadań “Opowieści o niewidzialnym”. W zbiorku można znaleźć opowiadania: Oskar i Pani Róża, Pan Ibrahim i kwiaty koranu oraz Dziecko Noego. Głównym motywem przewodnim opowiadań był wymiar duchowy. Autor pokazując relację między dziećmi, a dorosłymi pokazuje jak wielką rolę w życiu młodego człowieka ma przewodnictwo duchowe. Każdy z bohaterów odnajduje swojego przewodnika i mentora, który pokazuje mu jak kochać, mieć nadzieję, być tolerancyjnym. W opowiadaniach nie ma odniesienia do jednej wiary.

W opowiadaniu “Oskar i Pani Róża” poznajemy historię chłopca, który dowiaduje się, że niedługo umrze. Chłopiec przeżywa bunt przeciwko dorosłym, którzy nie potrafią się z tym pogodzic. Jest tylko jedna osoba, która okazuje się dośc silna, aby podjąc rozmowę nawet trudne tematy- Pani Róża. Pani Róża proponuje Oskarowi, aby zaczął rozmawiac z Bogiem i prosic go codziennie o jedną rzecz, ale nie materialną. To bardzo wzruszająca i smutna historia.

Drugie opowiadanie “Pan Ibrahim i kwiaty koranu” opowiadają o losach chłopca Mojżesza, który żyje z ojcem, który sam nie do końca radzi sobie z życiem. Chłopiec nie wie, co to miłośc, uśmiech i ciepło. Zaczyna podkradac konserwy w okolicznym sklepie u “Araba”. Pewnego dnia zaczynają ze sprzedawcą rozmawiac i ten mówi mu, aby nie kradł nigdzie indziej tylko u niego. Z dnia na dzień rozmowy z Arabem stają się dla chłopca drogą do poznania życia z innej strony.

W trzecim opowiadaniu “Dzieci Noego” poznajemy Josepha, żydowskiego chłopca, który jest ukrywany przez ojca Pons w Belgii podczas drugiej wojny światowej. Chłopiec poznaje wiarę katolicką, żyjąc ukryty wśród dzieci w Żółtej Willi w internacie przy szkole. Ojciec Pons to osoba fascynująca, którą chłopiec zaczyna kochac z całego serca. Poznaje tajemnicę ojca, który zbiera kolekcję ksiąg i pamiątek żydowskich, aby podczas działań wojennych ta kultura nie została całkowicie zniszczona. Uczy się również hebrajskiego. Mały chłopiec towarzyszy ojcu i uczy się wiele o swojej wierze. Okazuje się, że dzieci żydowskich ukrytych w internacie jest więcej, a niebezpieczeństwo coraz większe.

Piękne opowiadania o poszukiwaniu własnej tożsamości. Kiedy człowiek traci wszystko, okazuje się, że tym co daje mu nadzieję jest wiara.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge