Zarządzanie czasem

organizacja czasu, netDziś oglądałam przy śniadaniu urywek programu “Dzień dobry TVN” omawiany temat dotyczył zarządzania czasem. Na początku rozmowy prowadząca zadała pytanie gościom, czy to prawda, że kobiety gorzej organizują i zarządzają czasem. Goście bardzo fajnie podjęli temat i muszę przyznać, że bardzo mi się ta rozmowa spodobała. Panie uczestniczące w rozmowie powiedziały, że muszą prowadzić własny kalendarz, aby sprawnie organizować życie rodziny i sprawy zawodowe. Poza tym musiały zastanowić się, co jest ważne i mniej ważne, ustawić priorytety. A co za tym idzie zrezygnować z rzeczy, które tylko niepotrzebnie zabierały czas. Układając sobie plan zajęć kierują się hierarchią ważności spraw. Nie zaniedbują również przyjemności, jednak pozbawiając się pewnej spontaniczności, planują kiedy w ciągu dnia mogą pozwolić sobie na czas dla siebie. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie leniuchują na kanapie, czas wolny, relaks to zajęcia fitnes, kosmetyczka, czy książka.

Obecnie mój czas wypełniają głównie obowiązki domowe i opieka nad dziećmi. Mimo to czasu na moje pasje i przyjemności pozostaje niewiele. Muszę przyznać, że ja również dokonałam pewnej selekcji zaśmiecaczy czasu już jakiś czas temu. Odkryłam, że kocham czytać i zrezygnowałam z telewizji, aby te nieliczne wolne chwile poświęcić na tę przyjemność. Muszę też wygospodarować chwilę, aby usiąść do komputera… I tu korzystam z czasu kiedy dzieci są już w łóżkach.

Organizacja czasu, według mnie, nie ma określonej płci. To raczej cecha osobnicza. Ktoś albo potrafi się dobrze zorganizować albo nie. Można jednak próbować nad tym pracować. Aby przepoczwarzyć się w osobę dobrze zorganizowaną.

Dorota

5 myśli nt. „Zarządzanie czasem

 1. Nie wydaje mi się, żeby panie były gorsze w zarządzaniu czasem niż panowie. Rożnica między planowaniem jednych i drugich to fakt, ze panowie robią plany tylko dla jednej osoby- siebie… a panie dla siebie i dziecka lub dzieci… Więcej do ogarnięcia i zrobienia. Uważam, że kobiety od wieków są w tym mistrzyniami:)(PS. Oczywiście generalizuje, jeżeli to pan w domu zajmuje się dziećmi to właśnie on planuje ich i swój czas, pozostawiając partnerce wolniejsza głowę;)
  Ewa M ostatnio opublikował…Sobotnie spotkanie z dobrymi znajomymiMy Profile

  • Zgadzam się z tym. W moim domu, to na mojej głowie jest zorganizowanie życia, niezależnie czy pracuję, czy zajmuję się domem. Jednak zgadzam się, że role w zależności od potrzeby można zmieniac :)

 2. Dyskusje typu kto lepiej zarządza czasem: kobieta czy mężczyzna uważam za jałowe i bezsensowne. To przecież kwestia podjęcia decyzji, że chcę zacząć organizować sobie czas i wypracowania w sobie dobrych nawyków, samodyscypliny itd. Chociaż fakt, że podobno panie mają lepszą podzielność uwagi :)
  Tymczasem fajnie, że trafiłem na ten wpis, bo właśnie opublikowałem artykuł o tym jak wydrukować funkcjonalny organizer w którym jest miejsce na planowanie godzinne, ustawianie zadań, ustawianie priorytetów, gromadzenie zadań w kategorie (konteksty). Zobaczcie czy i wam się taki organizer nie przyda? Pozdrawiam serdecznie :)
  P.S. Będę częściej tutaj zachodził :)
  Patryk ostatnio opublikował…Wydrukuj sobie organizerMy Profile

 3. Dziwna sprawa przypisywanie umiejętności zarządzania czasem określonej płci. To przecież kwestia stosowania pewnych strategii i technik, których trzeba się po prostu nauczyć. U mnie w domu to właśnie żona lepiej zarządza swoim czasem i w dużym stopniu nauczyła się tego od swoich rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge