Ostatnie dni wypełnione po brzegi zadaniami. W zasadzie czasem zastanawiam się, jak ja to ogarniam? A jednak kiedy zbliża się weekend, a ja mam w planie gości. Zabieram się za wymyślanie menu.

Bardzo często robię szybki i łatwy w przygotowaniu tort czekoladowy. Sprawdza się I na wielkie okoliczności I na spotkanie z przyjaciółmi.

Tort czekoladowy 15 lat Oli

Przedstawię przepis w dwóch wersjach rozmiarowych. Na mały i duży tort.

Tort czekoladowy

Biszkopt:

Duży: 5 całych jajek, 1 szkl cukru, 1 cukier waniliowy, 4 łyżki mąki tortowej, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, 2-3 łyżki kakao, 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia.

Mały: 3 całych jajek, 1/2 szkl cukru, 1/2 cukier waniliowy, 2 łyżki mąki tortowej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Przygotowanie biszkoptu jest bardzo łatwe. Jajek wyciągam wcześniej z lodówki, aby miały temperaturę pokojową. Wrzucam jajka do misy z cukrem i cukrem waniliowym, ubijam tak długo, aż piana się uniesie, nabierze jasnego odcienia, a na jej wierzchu będą się pojawiać ślady od ubijania. Zazwyczaj ubijam jajka około 15 minut. Wtedy dodaję mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Delikatnie łączę jajka z mąką i wlewam do formy. Formę smaruję tłuszczem i posypuję mąką. Piec nastawiam na 180 st. C i piekę około 45 minut. Wyciągam z piekarnika i opuszczam z 30-40 cm na ziemię, aby nie opadł i miał równą powierzchnię. Odstawiam do ostygnięcia.

Krem:

Duży tort: 2 kostki miękkiego masła, 1 duży słoik nuttelli, 1 serek maskarpone 250g, 3 łyżki kakao. Zmiksować składniki

Mały tort: 1 kostka miękkiego masła, 1 mały słoik nuttelli, 1/2 serek maskarpone 250g, 2 łyżki kakao. Zmiksować składniki

Poncz do nasączenia biszkoptu:

1 filiżanka mocnej kawy, 50-100ml whiskey, woda